weterynarz Białystok Arka - przychodnia weterynaryjna lecznica dla zwierząt - Arka leczenie psa i kota Arka - przychodnia dla zwierząt

Aktualności

Okres urlopowy-zmiana godzin pracy przychodni

W dniach 10-22/08/2020 w związku z okresem urlopowym Przychodnia Weterynaryjna Arka będzie czynna w następujących godzinach

Poniedziałek-Piątek godz.11,00-18,00

sobota  godz.9,00-15,00

 

 

08.08.2020
Więcej >
Śródskórne Testy Alergiczne
Śródskónr Testy Alergiczne  wykonujemy w Przychodni od stycznia 2020 r.Serdecznie Zapraszamy!!!
02.01.2020
Więcej >

Kontakt

Arka - przychodnia weterynaryjna
ul. Pułaskiego 69 lok. 5
15-337 Białystok

tel.: 85 66-33-635

Formularz kontaktowy

Kardiologia

BADANIE KARDIOLOGICZNE

ekg_kota Wybierając się z naszym ulubieńcem do kardiologa dobrze jest wiedzieć co nas tam czeka i jak do tego się przygotować.

Warto mieć ze sobą wyniki wcześniejszych badań (jeśli takie istnieją) i jeśli zwierzę przyjmuje jakieś leki znać ich nazwy i dawkowanie.

Na początku wizyty lekarz przeprowadza wywiad z właścicielem na temat naszego pupila.

Następnie przeprowadza badanie kliniczne -sprawdzana jest masa ciała, temperatura, liczba oddechów, kolor błon śluzowych, języka, osłuchuje serce i układ oddechowy.

Po wstępnym badaniu i rozmowie z właścicielem zapada decyzja o wykonaniu któregoś z badań dodatkowych.

Należą do nich:

  • badanie krwi-często problemy z sercem wynikają z innych chorób toczących się równolegle w organizmie.
  • RTG klatki piersiowej- ma na celu odróżnienie chorób serca od chorób płuc.

Prześwietlenie wykonuje się w kilku projekcjach , o których na bieżąco decyduje lekarz.

  • EKG- opisuje nam częstotliwość i rytm pracy serca.
  • Badanie Holterowskie- 24h zapis EKG - wykrywa napadowe zaburzenia rytmu.
  • ECHO (inaczej USG serca ) wraz z badaniem doplerowskim- badanie to pozwala na dokładne obejrzenie w ruchu struktur serca i głównych naczyń.

Oceniana jest czynność serca ,przepływ i szybkość przepływu krwi przez naczynia i zastawki. Badanie to wykrywa zmiany w obrębie serca, guzy ,płyn w worku osierdziowym.

Na podstawie kompletu badań lekarz stara się postawić rozpoznanie oraz przepisać leczenie.

Często rozpoznanie może nie być do końca postawione ,gdyż jest wiele chorób pozasercowych ,które wpływają na czynność serca. Taki pacjent kierowany jest wtedy na specjalistyczne badania dodatkowe, ale pozostaje pod opieką kardiologa do mometu do którego jest to potrzebne.

Należy pamiętać o tym ,że wśród poszczególnych ras psów lub kotów istnieje zwiększone prawdopodobieństwo różnych wad serca. Ważne jest też aby podczas pierwszej wizyty z nowo nabytym pupilem lekarz osłuchał zwierzątko.

Szczenięta, kocięta , które gorzej się rozwijają, słabo przybierają na wadze, są mniej aktywne powinne być objęte badaniem kardiologicznym .

Ważne jest też wykonanie kompleksowanego badania serca u zwierząt hodowlanych ,które będą przeznaczone do rozrodu.

Nabyte wady serca (np. niedomykalność zastawki dwudzielnej, trójdzielnej , kardiomiopatia rozstrzeniowa ) rozwijają się wraz z wiekiem i ich objawy kliniczne pojawiają się najczęściej (choć nie koniecznie) u starszych zwierząt. Są rasy psów, u których wady nabyte pojawiać się mogą już we wczesnym okresie życia np.: niedomykalność zastawki dwudzielnej u Cavalier King Charles Spanieli.

Wskazane jest tez wykonanie badania kardiologicznego u wszystkich starszych zwierząt przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Wcześnie postawione rozpoznanie i przepisanie odpowiedniego leczenia może spowolnić rozwój choroby i znacznie wydłużyć życie naszego zwierzęcia.